DENVER FOOTBALL OFFICIALS ASSOCIATION
 
Latest News:The next DFOA Area Meeting will be on Wednesday, Aug 30, 700 pm. at Englewood High School.
  • Home
  • 2016 Playoffs

2016 Playoffs

 (NOTE: Italicized names are officials from other CFOA areas in a mixed-area crew).

Week 5
5A 03-Dec-16 Pomona Valor Christian Sports Authority Field 2:30 PM
CHAMP John Conklin Steve Riker Ben Dwinell Brad Sharp Jerry Letofsky Mark Usery (Alt)
4A 03-Dec-16 Pine Creek Broomfield Sports Authority Field 11:00 AM
CHAMP George Demetriou Russ Babcock Doug Low Dain Patterson Chuck Hickey Tony Rago (Alt)
3A 03-Dec-16 Discovery Canyon Pueblo East District 20 Stadium 1:00 PM
CHAMP DJ Bremser Matt DeJong Randy Hodges Don Bates Mike Whetstone Rex Watson (Alt)
Week 4
5A 26-Nov-16 Cherry Creek Valor Christian Stutler Bowl 1:00 PM
Saturday Curt Brouwer Ryan West Scott Shald Jerry Boles Ken Beltran
3A 26-Nov-16 Discovery Canyon Silver Creek District 20 Stadium 1:00 PM
Saturday Dan Gilman Lawrence Chavez Chris Miller Pat Dowling Debra Schamber
Week 3
5A 18-Nov-16 Columbine Pomona Jeffco Stadium 7:00 PM
Friday DJ Bremser Matt DeJong Randy Hodges Don Bates Mike Whetstone
5A 18-Nov-16 Regis Eaglecrest Regis 7:00 PM
Friday George Demetriou Russ Babcock Doug Low Dain Patterson Chuck Hickey
5A 18-Nov-16 Mullen Cherry Creek Mullen 7:00 PM
Friday Pat Klein Kirk Russell Kyle Lester Chris Stearns Jeff Penney
4A 18-Nov-16 Greeley West Pine Creek District 6 Stadium 7:00 PM
Friday Curt Brouwer Ryan West Scott Shald Jerry Boles Ken Beltran
4A 19-Nov-16 Ponderosa Broomfield Echo Park Stadium 1:00 PM
Saturday John Conklin Steve Riker Ben Dwinell Brad Sharp Jerry Letofsky
2A 19-Nov-16 La Junta Bayfield La Junta 1:00 PM
Saturday Karl Kramer Joe Chisholm Mike Gage Devin Bauman Phil Smith
1A 19-Nov-16 Strasburg Paonia Strasburg 1:00 PM
Saturday Doug Ramirez Eric Riggenbach Gary Kietzmann Bob Luxner Bob Blodgett
A8 19-Nov-16 Sedgwick County Hoehne Sedgwick County 1:00 PM
Saturday Vince Bravdica Kevin Palmer Jeremy Finn Aaron Punke Bill Percy
Week 2
5A 11-Nov-16 Columbine Highlands Ranch Jeffco Stadium 7:00 PM
Friday Tim Fitzgerald Kirk Russell Chris Stearns Aaron Punke Ryan Stevens
5A 11-Nov-16 Eaglecrest Chaparral Legacy Stadium 7:00 PM
Friday Karl Kramer Scott Saucke Lee Doerr Jerry Haines David Coffman
5A 11-Nov-16 Valor Christian Cherokee Trail Valor Christian 7:00 PM
Friday Jeff Bergstrom Dusty Alves Kyle Lester Bill Janicki Jeff Penney
4A 11-Nov-16 Windsor Pueblo West Windsor 7:00 PM
Friday Dan Gilman Lawrence Chavez Chris Miller Pat Dowling Donovan Briggans
4A 11-Nov-16 Ponderosa Mesa Ridge Echo Park Stadium 7:00 PM
Friday Steve Smith Chris Morse Bob Luxner Larry Lempka Dan List
4A 12-Nov-16 Broomfield Heritage Broomfield 12:00 PM
Saturday Mike Kelley Mike Donnellon Frank Cuna David McKeever Bob Blodgett
4A 12-Nov-16 Monarch Fruita-Monument Spangenberg Field 1:00 PM
Saturday Craig Cox George Walker Randy Hodges Scott Shald Kenn Estes
4A 12-Nov-16 Pine Creek Pueblo South District 20 Stadium 1:00 PM
Saturday Larry Richards Steve Burns Jim Zehner Chris Reichert Ryan Burrell
4A 12-Nov-16 Rampart Greeley West District 20 Stadium 7:00 PM
Saturday Scott Lewis Ryan West Nathan Wadman Mike Wright Debra Schamber
3A 11-Nov-16 Conifer Fort Morgan Conifer 7:00 PM
Friday George Demetriou Russ Babcock Doug Low Dain Patterson Chuck Hickey
3A 11-Nov-16 Lewis-Palmer Longmont Lewis-Palmer 7:00 PM
Friday John Conklin Steve Riker Ben Dwinell Brad Sharp Jerry Letofsky
3A 12-Nov-16 Palmer Ridge Mead Lewis-Palmer 1:00 PM
Saturday Vince Bravdica Robert Murdoch Jim Smithwick Jon Schappacher Bill Percy
2A 12-Nov-16 Sterling Bayfield Sterling 11:00 AM
Saturday Rick Rouse Joseph Chisholm Sean O'Brien Sergio Covarrubias Mike Whetstone
2A 12-Nov-16 The Classical Academy Kent Denver The Classical Academy 6:00 PM
Saturday Jim Altman Brian Catalfamo Derek Stach Chad Weigelt Joe Miller
1A 12-Nov-16 Platte Canyon Meeker Platte Canyon 1:00 PM
Saturday Dominic Martinez Mark Nethercot Lynn Martin Doug Ross Ken Beltran
A8 12-Nov-16 Merino Sedgwick County Merino 1:00 PM
Saturday Mark Usery Sal Marini Kevin Ritter Filbert Macias Tony Giardina
Week 1
2A 04-Nov-16 The Classical Academy Alamosa The Classical Academy 7:00 PM
Friday Curt Brouwer Bruce Aldridge Keith Clements Chris Reichert Debra Schamber
2A 05-Nov-16 Kent Denver Weld Central Kent Denver 2:00 PM
Saturday Scott Lewis Mike Bomgaars Jeremy Finn Lynn Martin Bill Stark
2A 05-Nov-16 Resurrection Christian Platte Valley Resurrection Christian 4:00 PM
Saturday Tim Fitzgerald Kevin Chacon Jerry Boles Jim Zehner Bob Blodgett
1A 04-Nov-16 Peyton Limon Peyton 7:00 PM
Friday Mike Kelley Kevin Palmer Matt Mascarenas Mike Bush Bill Percy
1A 05-Nov-16 Burlington Center Burlington 1:00 PM
Saturday Christopher Hopkins Shannon Hartmann David Harris Aaron Punke Phil Smith
A8 05-Nov-16 Akron Holly Akron 1:00 PM
Saturday Mike Letofsky Brian Catalfamo Jim Smithwick Larry Lempka Jeff Penney
A8 05-Nov-16 Pikes Peak Christian Haxtun Pikes Peak Christian 1:00 PM
Saturday Vince Bravdica JJ McLallen Bob Chainhalt Filbert Macias Mike Marcus
© Denver Football Officials Association
Powered by Wild Apricot Membership Software